Projekt ustawy o dłuższym urlopie macierzyńskim. Szefowa MRPiPS – p. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przedstawiła założenia projektu zmian w przepisach wydłużających urlop macierzyński w sytuacji, gdy dziecko urodzi się jako wcześniak lub będzie wymagać dłuższego pobytu w szpitalu. Miało to miejsce 24 maja br. w trakcie potkania ze stroną społeczną – rodzicami wcześniaków oraz przedstawicielami Ogólnopolskiego Porozumienia Razem dla Wcześniaków w filii Bielańskiego Ośrodka Kultury w Warszawie, w czasie którego członkowie Porozumienia otrzymali również podziękowania za impuls do działania i wspólne prace nad zmianami prawa w ramach powołanego w MRPiPS Zespołu roboczego do spraw poprawy sytuacji dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu.
Dla kogo będzie przewidziany dodatkowy urlop macierzyński? Uprawnionymi do dodatkowego urlopu macierzyńskiego będą:
- pracownicy-rodzice dzieci urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g,
- pracownicy-rodzice dzieci urodzonych po ukończeniu 28 tygodnia ciąży, a przed ukończeniem 36 tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g oraz
- pracownicy-rodzice dzieci urodzonych po ukończeniu 36 tygodnia ciąży, których dziecko będzie wymagało hospitalizacji od 5 dnia od dnia porodu do upływu 8 tygodnia po porodzie.
Jakie będzie wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego?
Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie uzależniony od okresu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko lub masy urodzeniowej dziecka.
Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił w przypadku:
- pracowników-rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g – tydzień urlopu za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15 tygodnia po porodzie, maksymalnie 15 tygodni,
- pracowników-rodziców dziecka urodzonego po ukończeniu 28 tygodnia ciąży, a przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000g – tydzień urlopu za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8 tygodnia po porodzie, maksymalnie 8 tygodni,
- pracowników-rodziców, których dziecko urodziło się po ukończeniu 36 tygodnia ciąży i będzie wymagało hospitalizacji od 5 dnia od dnia porodu do upływu 8 tygodnia po porodzie – tydzień urlopu za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5 dnia po porodzie do upływu 8 tygodnia po porodzie pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu będzie wynosił przynajmniej 2 kolejne dni w okresie od 5 do 28 dnia po porodzie. Przykładowo, jeżeli hospitalizacja nastąpi 29-dnia od dnia porodu, a dziecko wyszło ze szpitala po 3 dniach od porodu, pracownik nie będzie miał prawa do dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
Co istotne, przy ustalaniu wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8 tygodnia lub 15 tygodnia po porodzie będą się sumowały, a niepełny tydzień zostanie zaokrąglony w górę do pełnego tygodnia. Regulacja ta uwzględnia przerwy pomiędzy kolejnymi hospitalizacjami dziecka.
Z dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie mogła skorzystać pracownica albo pracownik ojciec wychowujący dziecko. Projektowane regulacje będą stosowane odpowiednio do rodziców przysposabiających dziecko i rodzin zastępczych.
Zasiłek macierzyński w okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił 100 % podstawy zasiłku.
Ważne:
- Dodatkowy urlop macierzyński będzie fakultatywny (nieobowiązkowy). To pracownicy – rodzice zdecydują czy chcą z niego skorzystać.
- Należało będzie złożyć wniosek o dodatkowy urlop macierzyński.
- Wniosek, co do zasady, należało będzie złożyć w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego.
- Dodatkowy urlop macierzyński trzeba będzie rozpocząć bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.
- Dodatkowy urlop macierzyński będzie można wykorzystać w jednej części, bez przerywania go.
- Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracownikowi prawa do dodatkowego urlopu macierzyńskiego; będzie musiał uwzględnić wniosek uprawnionego pracownika – rodzica do dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
- W czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie obowiązywać ochrona trwałości zatrudnienia. Zasady dotyczące ochrony pracownika przed zwolnieniem w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego będą takie same jak podczas korzystania ze „zwykłego” urlopu macierzyńskiego.
Przepisy przejściowe obejmą pracowników, którzy w dniu wejścia w życie korzystali lub byli uprawnieni do urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. (Źródło)
Wszystkich zainteresowanych regulacjami prawa pracy na temat aktualnych uprawnień rodzicielskich pracowników – serdecznie zapraszamy na szkolenie pt. „Rodzice w moim zespole – jakie uprawnienia im przysługują?”, które już 4 czerwca br. poprowadzi p. Monika Frączek.
Szkolenie jest potwierdzone. Zachęcamy do dołączenia do grupy uczestników.
https://www.mostwanted.edu.pl/produkt/rodzice-w-moim-zespole-jakie-uprawnienia-im-przysluguja/
Zapraszamy także do czytania naszego Bloga:
Blog