Odszkodowanie od pracownika, który z naruszeniem przepisów zwolnił się bez wypowiedzenia.
Nie w każdym przypadku, w którym pracownik zwolnił się bez wypowiedzenia nie realizując w całości obowiązków wynikających z tej formy rozwiązania stosunku pracy – pracodawca może dochodzić odszkodowania, opisanego w art. 611 KP. Sąd Najwyższy w wyroku z 22 października 2019 r. I BP 2/18 stwierdził, że umowa o pracę rozwiązuje się ze skutkiem natychmiastowym w trybie przewidzianym w art. 55 § 11 k.p. również wtedy, gdy nie wystąpiła rzeczywista przyczyna rozwiązania stosunku pracy. Pracownikowi pozostawiono swobodę oceny zaistniałych w środowisku pracy okoliczności faktycznych w aspekcie realizacji przesłanek zdefiniowanych w art. 55 § 11 k.p. W sferze normatywnej konsekwencją ich naruszenia przez pracownika jest jego odpowiedzialność odszkodowawcza określona w art. 611 k.p. Zatem (…) pracownik, nie chcąc narazić się na zapłatę ewentualnego odszkodowania, w istocie zobligowany jest do rozwiązania umowy o pracę w formie pisemnej z podaniem uzasadnionej przyczyny rozwiązania stosunku pracy z winy pracodawcy.
Natomiast w wyroku z 15 października 2024 r. (II PSKP 48/23) SN doprecyzował, że roszczenia o odszkodowanie po stronie pracodawcy nie uzasadnia naruszenie przez pracownika wymogów formalnych zwolnienia się w trybie art. 55 § 11 KP (bez wypowiedzenia z powodu naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków pracowniczych). Ustawodawca nie przewidział w ogóle sankcji z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę przez pracownika za naruszenie przepisów o rozwiązaniu przez pracownika umowy o pracę w trybie art. 55 § 11 k.p. O zasadności rozwiązania umowy o pracę przez pracownika w tym trybie decydują zaistniałe okoliczności faktyczne oraz ich zakwalifikowanie jako ciężkie naruszenie przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika.
Zatem pracodawca nie może domagać się od byłego pracownika odszkodowania za:
Pracodawca może natomiast dochodzić od pracownika odszkodowania w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez niego umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 11 KP, czyli gdy w praktyce pracodawca nie dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika, a mimo to pracownik zwolnił się bez wypowiedzenia.
Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą szkoleniową. Każdy znajdzie szkolenie, w którym będzie chciał uczestniczyć. Proponujemy bowiem nie tylko tradycyjnie szkolenia z zatrudniania cudzoziemców, prawa pracy, wynagrodzeń i zasiłków, ale także z tematyki:
Zachęcamy do zapoznania się z programami i do zapisów.
https://www.mostwanted.edu.pl/
Jeżeli potrzebujcie Państwo dodatkowych informacji – skontaktujcie się z nami:
https://www.mostwanted.edu.pl/kontakt/
Cały czas serdecznie zachęcamy i zapraszamy do udziału w wiosennej edycji Ogólnopolskiego Kongresu Prawa Pracy, który odbędzie się 20 i 21 marca br.
Do Państwa wyboru – stacjonarnie w Warszawie albo on-line spotykamy się w gronie praktyków i najlepszych ekspertów na Konferencji i Warsztatach dedykowanych specjalistom takim jak Państwo. Szczegółowy program Konferencji i Warsztatów znajdziecie Państwo nie tylko w naszym kalendarzu szkoleniowym, ale także na stronie OKPP:
https://ogolnopolskikongresprawapracy.pl/ Widzimy się na 50-tej, wiosennej edycji OKPP
Zachęcamy również do organizowania z nami szkoleń zamkniętych specjalnie dostosowanych się do Państwa potrzeb:
https://www.mostwanted.edu.pl/szkolenia-zamkniete/
Natomiast wszystkim, którzy chcą być na bieżąco w legislacji i wiedzieć więcej o planowanych zmianach – rekomendujemy śledzenie naszych Aktualności: