Możliwość dzielenia się wolnym z tytułu wychowywania dziecka w wieku do 14 lat.
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin (przy zatrudnieniu na pełen etat) albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 188 Kodeksu pracy).
Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni – to z uprawnia określonego w art. 188 Kodeksu pracy może korzystać jedno z nich (art. 1891 Kodeksu pracy).
Czy zatem pracownicy–rodzice mogą dzielić się uprawnieniem z art. 188 KP, czy też w danym roku kalendarzowym z tego uprawnienia może korzystać tylko jeden pracownik-rodzic? Rodzice będący pracownikami nie mogą w tym samym czasie korzystać z wolnego z tytułu wychowywania dziecka w wieku do 14 lat – np. mama w środę i tata też w środę. Natomiast nie ma przeszkód, żeby z tego uprawnienia mama skorzystała np. w środę, a tata w czwartek.
Potwierdziło to stanowisko MRPiPS z 4 września 2024 r. (dla Aktualności Kadrowych WIP). Zgodnie z art. 1891 k.p. jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień określonych w art. 188 k.p. może korzystać jedno z nich. Celem art. 1891 k.p. nie jest ograniczenie swobody korzystania przez pracownika wychowującego dziecko ze zwolnienia od pracy, ale limitowanie wymiaru tego zwolnienia. Zatem skoro dwa dni opieki nad dzieckiem mogą być wykorzystane jednorazowo, rozdzielnie lub godzinowo, to nie ma przeszkód, aby rodzice lub opiekunowie mogli podzielić się tym uprawnieniem. Wówczas każde z nich korzystałoby z jednego dnia wolnego bądź z części godzin z ogólnej puli 16 godzin tego zwolnienia.
Pracownica wychowuje swoje dziecko, dziecko partnera oraz wspólne dziecko. Czy wymiar tego zwolnienia liczymy każdemu rodzicowi na jego dziecko? Nie. Wymiar wolnego z tytułu wychowywania dziecka w wieku do 14 lat nie zwiększa się z tego tytułu, że pracownik lub pracownica wychowuje więcej niż jedno dziecko w wieku do 14 lat, nie ma też znaczenia, czy jest to rodzone dziecko pracownicy (pracownika). Uprawnienie to przysługuje natomiast tak długo, aż najmłodsze dziecko w gospodarstwie domowym pracownicy lub pracownika skończy 14 lat.
Czy pracownik może skorzystać z wolnego na podstawie art. 188 KP, gdy matka dziecka jest na urlopie rodzicielskim albo wychowawczym? Tak. Uprawnienie to tylko potocznie nazywane jest „na opiekę”. Ponadto oboje pracownicy – rodzice nie mogą korzystać z tego zwolnienia w tym samym czasie. Nie ma jednak zakazu łączenia korzystania:
Jeżeli więc jeden rodzic dziecka korzysta np. z urlopu z tytułu pełnienia funkcji rodzicielskich (np. wychowawczego) – to drugi może w tym czasie wykorzystać zwolnienie z art. 188 KP.
Czy trzeba przebywać z dzieckiem w trakcie zwolnienia na podstawie art. 188 KP? Nie. To zwolnienie nie musi być wykorzystywane na opiekę nad dzieckiem. Tam gdzie ustawodawca nałożył na pracownika taki obowiązek to wskazał to wprost. Przykładowo: W celu sprawowania opieki nad dzieckiem pracownik – ojciec ma prawo do urlopu ojcowskiego (art. 1823 Kodeksu pracy)
Natomiast zwolnienie na podstawie art. 188 KP jest swego rodzaju bonusem, który przysługuje pracownikowi wychowującego dziecko w wieku do lat 14 tylko z tego tytułu. Nie musi być wykorzystywane na opiekę nad dzieckiem.
Tematyka uprawnień rodzicielskich – a konkretnie prawo do nowego uzupełniającego urlopu macierzyńskiego – będzie jednym z aktualnych tematów, jakie zostaną poruszone w trakcie Konferencji w ramach Ogólnopolskiego Kongresu Prawa Pracy.
Konferencja będzie miała miejsce 20 marca br., a następnego dnia – 21 marca br. będą obywały się praktyczne Warsztaty.
Szczegółowy program Konferencji i Warsztatów znajdziecie Państwo nie tylko w naszym kalendarzu szkoleniowym, ale także na stronie OKPP:
https://ogolnopolskikongresprawapracy.pl/
Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą pozostałą ofertą szkoleniową. Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie ciekawe i praktyczne szkolenie, w którym będzie chciał uczestniczyć. Zachęcamy do zapoznania się z programami i do zapisów.
https://www.mostwanted.edu.pl/
Jeżeli potrzebujcie Państwo dodatkowych informacji – skontaktujcie się z nami:
https://www.mostwanted.edu.pl/kontakt/
Chętnie też zorganizujemy dla Państwa szkolenie zamknięte – dostosowane dokładnie do Państwa potrzeb:
https://www.mostwanted.edu.pl/szkolenia-zamkniete/
Natomiast wszystkim, którzy chcą być na bieżąco w legislacji i wiedzieć więcej o planowanych zmianach – rekomendujemy śledzenie naszych Aktualności: