Zaliczanie zatrudnienia cywilnoprawnego do stażu pracy – dwa projekty w Sejmie RP
W Sejmie RP rozpoczęły się prace nad ustawą o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje nowelizację KP w zakresie wliczania szeroko rozumianego zatrudnienia cywilnoprawnego do pracowniczego stażu pracy (druk sejmowy nr 1426).
Zgodnie z tym projektem, do okresu zatrudnienia będzie wliczać się okresy prowadzenia przez osobę fizyczną pozarolniczej działalności w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz okresy pozostawania osobą współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, za które zostały opłacone składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe lub wypadkowe.
Ponadto, do okresu zatrudnienia będzie wliczać się okresy:
– w których dana osoba podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu
i rentowym.
Kiedy obowiązek wliczania zatrudnienia cywilnoprawnego do stażu pracy ma wejść w życie?
Jakie będą przepisy przejściowe?
Okresów nieudokumentowanych w terminie – pracodawca zatrudniający pracownika w dniu wejścia w życie zmian (stosownie do daty wejścia w życie zmian obowiązującej pracodawcę) – nie wliczy mu do stażu pracy.
Uprawnienia pracownicze wynikające z wliczenia do stażu pracy w/w okresów – będą przysługiwać od dnia nabycia prawa do tych uprawnień, ale nie wcześniej niż od dnia wejścia w życie zmian w przypadku pracownika zatrudnionego u danego pracodawcy.
Omawianych okresów nie będzie wliczać się do okresu pracy wymaganego od kandydatów na określone stanowiska w naborach na wolne stanowiska pracy wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie zmian (stosownie do daty wejścia w życie zmian obowiązującej pracodawcę w zależności od tego czy jest, czy nie jest jednostką sektora finansów publicznych).
Omawianych okresów nie będzie wliczać się do okresu zatrudnienia, od którego jest uzależniony okres wypowiedzenia umowy o pracę trwający w dniu wejścia w życie zmian (stosownie do daty wejścia w życie zmian obowiązującej pracodawcę w zależności od tego czy jest, czy nie jest jednostką sektora finansów publicznych).
https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=0468A2B0C6E4542CC1258CC00064EE93
Oprócz rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw do Sejmu RP wpłynął też poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 1404). Projekty są bardzo podobne, z tym że projekt poselski projekt przewiduje jeden termin wejścia w życie nowych regulacji prawnych (1 stycznia 2026 r.) dla wszystkich pracodawców. Poselski projekt nie przewiduje też ograniczenia czasowego (24 miesiące) na udokumentowania zatrudnienia cywilnoprawnego, żeby było zaliczone do stażu pracy u aktualnie zatrudniającego pracodawcy.
https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=0377900CB798CC24C1258CBA00291CED
Dlaczego zgłoszono dwa podobne projekty?
Prawdopodobnie „na wszelki wypadek”, żeby zabezpieczyć prace nad proponowanymi zmianami bez względu na to, co by się nie działo w polityce.
Będziemy śledzić w jaki sposób obydwa projekty będą procedowane.
Jest zaplanowane, że pierwsze czytanie obydwu projektów odbędzie się na posiedzeniu Sejmu RP w dniu 22 lipca br.
https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/PorzadekObrad.xsp?documentId=91863175B1BE3EE9C1258BA20034334D
Jak sobie poradzić z nowym obowiązkiem?
Tematyka zaliczania okresów zatrudnienia cywilnoprawnego, ze szczególnym uwzględnieniem zasad ustalania, czy dana osoba spełnia przesłanki do objęcia jej nowymi regulacjami prawnymi, a także omówieniem dokumentów, które będą potrzebne do wykazania istnienia danego okresu zatrudnienia cywilnoprawnego podlegającego zaliczeniu do stażu pracy – będzie przedmiotem wystąpienia p. Andrzeja Radzisława w trakcie Konferencji w ramach jesiennej edycji Ogólnopolskiego Kongresu Prawa Pracy.
Ten uznany ekspert zapozna Państwa z zagadnieniem „Na podstawie jakich dokumentów będą potwierdzane okresy zatrudnienia cywilnoprawnego do stażu pracy?”
Odpowie m.in. na pytania:
Na 51-Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy serdecznie zapraszamy 23 i 24 października br.
Szczegółowy program Konferencji oraz trzech warsztatów do wyboru, a także formularz zgłoszeniowy znajdziecie państwo na stronie dedykowanej OKPP https://ogolnopolskikongresprawapracy.pl/
Na stronę OKPP możecie Państwo dostać się także poprzez kalendarz szkoleń na stronie Most Wanted! https://www.mostwanted.edu.pl/
Zachęcamy także do śledzenia naszych social mediów, w których będziemy informować jaką wiedzę przekażą Państwu nasi prelegenci i wykładowcy, a także jak zorganizowana zostanie jesienna edycja OKPP.