Zostaną wprowadzone niezapowiadane wcześniej zmiany w badaniach profilaktycznych. W trakcie prac w Podkomisji stałej do spraw nowelizacji Kodeksu pracy oraz Kodeksu postępowania administracyjnego do projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk 2335) dodano przepisy zmieniające art. 229 Kodeksu pracy. Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach utrzymała poprawkę (nowy art. 1 pkt 4 projektu) i obecnie planowane jest, że do art. 229 Kodeksu pracy, dotyczącego badań profilaktycznych pracowników, zostaną dodane § 61–65, zgodnie z którymi:
- W przypadku, gdy pracownik skierowany na wstępne, okresowe albo kontrolne badania lekarskie będzie spełniał warunki objęcia programem zdrowotnym lub programem polityki zdrowotnej, lekarz przeprowadzający wstępne, okresowe albo kontrolne badania lekarskie, będzie kierował tego pracownika, za jego zgodą, do udziału w programie zdrowotnym lub programie polityki zdrowotnej. Jeżeli pracownik wykona wstępne, okresowe albo kontrolne badania lekarskie zgodnie z programem zdrowotnym lub programem polityki zdrowotnej, badania te będą finansowane na zasadach określonych w programie zdrowotnym lub programie polityki zdrowotnej.
- Jeżeli zakres badań określonych w programie zdrowotnym lub programie polityki zdrowotnej nie będzie odpowiadał pełnemu zakresowi badań wymaganych w celu wydania orzeczenia lekarskiego dotyczącego przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania wstępne, okresowe lub kontrolne, określonych w przepisach wydanych na podstawie 229 § 8 Kodeksu pracy (tj. rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy), lekarz przeprowadzający wstępne, okresowe albo kontrolne badania lekarskie będzie wydawał pracownikowi również skierowanie na przeprowadzenie pozostałych badań wynikających z tych przepisów.
- Lekarz będzie wydawał orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania wstępne, okresowe lub kontrolne, wyłącznie na podstawie wyników badań, których zakres będzie odpowiadał zakresowi badań określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 229 § 8 Kodeksu pracy (tj. rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy).
- Do przeprowadzania badań w zakresie wskazanym w programie zdrowotnym lub programie polityki zdrowotnej będzie stosować się 229 § 3 Kodeksu pracy, tj. badania te będzie się przeprowadzać w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowa prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości będą mu przysługiwać należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.
- Minister właściwy do spraw zdrowia będzie ogłaszał, w drodze obwieszczenia, wykaz programów zdrowotnych lub programów polityki zdrowotnej realizowanych przez ministra właściwego do spraw zdrowia lub Narodowy Fundusz Zdrowia, które lekarz będzie uwzględniał w ramach przeprowadzania badania wstępnego, badania okresowego albo badania kontrolnego pracownika.
Nowe przepisy dotyczące badań profilaktycznych mają wejść w życie szybko – po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy zmieniającej Kodeks pracy w Dzienniku Ustaw.
Aby poznać bliżej prawo pracy zapraszamy do uczestnictwa w naszych szkoleniach z prawa pracy.