Zmiana czasu z letniego na zimowy. W nocy z 29 na 30 października 2022 r. nastąpi przejście z czasu letniego na zimowy. Osoby, które w tym czasie będą świadczyć pracę – w praktyce przepracują o godzinę dłużej.
Zmianę czasu reguluje ustawa z dnia 10 grudnia 2003 r. o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 16, poz. 144), z której wynika, że czasem urzędowym na obszarze RP jest czas środkowoeuropejski albo czas letni środkowoeuropejski w okresie od jego wprowadzenia do odwołania oraz wydane na jej podstawie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022–2026 (Dz. U. z 2022 r. poz. 539).
Dowiadujemy się z niego, że w tym roku czas letni środkowoeuropejski odwołuje się dnia 30 października o godzinie 3 minut 00 czasu letniego środkowoeuropejskiego. Odwołanie czasu letniego środkowoeuropejskiego polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 3 minut 00 tego czasu na godzinę 2 minut 00, która będzie godziną początkową czasu środkowoeuropejskiego.
Pracownik ma wyznaczoną III zmianę od godziny 22.00 w dniu 29 października do 6.00 w dniu 30 października. Jak zmiana czasu wpłynie na sytuację tego pracownika? Pracownik w praktyce przepracuje 9 godzin w swojej dobie pracowniczej, czyli będzie pracował w godzinach nadliczbowych dobowych, co spowoduje konieczność rozliczenia i zrekompensowania takiej pracy. W wyniku przesunięcia wskazań zegarów z godziny 3.00 na godzinę 2.00, praca przez dodatkową godzinę będzie pracą nadliczbową w porze nocnej, a więc możliwa będzie jej rekompensata:
Natomiast za wszystkie 9 godzin pracy na zmianie trzeba będzie zapłacić pracownikowi dodatek za pracę w porze nocnej.
Ponadto trzeba mieć na uwadze, iż ze względu na nadchodzącą zmianę czasu – konieczna może być modyfikacja harmonogramów (grafików) czasu pracy tym pracownikom, którzy w porze nocnej nie mogą pracować dłużej niż 8 godzin (czas pracy pracującego w nocy nie może bowiem przekraczać 8 godzin na dobę, jeżeli wykonuje prace szczególnie niebezpieczne albo związane z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym, o czym stanowi art. 1517 § 3 Kodeksu pracy). Można np. wprowadzić podział zmiany na dwie brygady (pracujące w godz. 22.00 – 5.00 oraz 23.00 – 6.00).
Nie można przewidzieć (zaplanować) pracy na zmianę obejmującą zmianę czasu z letniego na zimowy w przypadku pracowników rodziców (opiekunów) dziecka w wieku do 4 lat, którzy nie wyrazili zgody na pracę w godzinach nadliczbowych.
Można złożyć, że w przyszłym roku, w związku z planowaną nowelizacją art. 178 § 2 Kodeksu pracy, opisane zasady będą dotyczyć pracowników opiekujących się dzieckiem do ukończenia przez nie 8 roku życia (zmiany czasu pracy z letniego na zimowy i odwrotnie są przewidziane do 2026 r.)
Budzące wątpliwości zagadnienia związane z czasem pracy, w tym nowe rozwiązania prawne na jakie trzeba będzie przygotować się w związku z nadchodzącymi zmianami – omówi pani Monika Frączek na szkoleniu pt. „Problematyczne kwestie czasu pracy – wpływ nowelizacji Kodeksu pracy na czas pracy, najnowsze stanowiska”, na które serdecznie Państwa zapraszamy już 16 listopada br.