W Dzienniku Gazeta Prawna z 18 listopada 2011 r. (nr 223 5631) ukazało się wyjaśnienie autorstwa pana Andrzeja Radzisława dotyczące problemów z korektą dochodu w związku z przepisami Nowego Ładu. Dowiadujemy się, że regulacje dotyczące podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców są skomplikowane i niejednoznaczne. W ocenie Autora wyjaśnienia, ZUS powinien zwracać nadpłaconą składkę zdrowotną automatycznie, bez składania jakiegokolwiek wniosku. Przepisy powinny zostać w tym zakresie zmienione. Skoro ZUS będzie miał dostęp do danych podatkowych, to sam może ustalić, czy i jaki zwrot przysługuje. Zgodnie bowiem z art. 82 ust. 2h ustawy zdrowotnej ZUS będzie uprawniony do występowania w indywidualnych sprawach do naczelnika urzędu skarbowego o przekazanie informacji potwierdzających m.in. wysokość przychodu lub dochodu.
Dodatkowo można postawić pytanie, czy podatnik, który będzie korygował zeznanie podatkowe i na skutek tej korekty będzie miał niższy dochód, będzie mógł odzyskać nadpłaconą składkę zdrowotną, gdy korektę swoich rozliczeń podatkowych będzie składał np. po trzech latach. Przepisy dotyczące obowiązków przedsiębiorców powinny być jednoznaczne i nie dawać ZUS pola do dokonywania wykładni niekorzystnej dla płatników, co obecnie często ma miejsce.
Pan Radzisław jest naszym Wykładowcą i serdecznie zapraszamy na prowadzone przez niego szkolenie między innymi w dniu 16.12.201: Polski Ład – naliczanie podatków, składek i zasiłków od 2022 r. Obowiązki płatnika składek z uwzględnieniem najnowszych zmian i propozycji zmian