Rośnie liczba cudzoziemców otrzymujących zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce. Według danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, w 2021 roku było ich o około 38 procent więcej niż w 2020 roku. Z kolei zestawiając dane ubiegłoroczne z tymi z 2019 roku, widać wzrost o 42 procent Zdecydowana większość decyzji dotyczyła obywateli Ukrainy. Najwięcej zezwoleń wydano w woj. mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim, a najmniej – w świętokrzyskim.
Według danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, w ubiegłym roku 198 tysięcy cudzoziemców otrzymało zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce. W 2020 roku grupa ta liczyła 144 tysięcy osób, a w 2019 roku – 139 tysięcy.
Obywatele państw trzecich mogą przyjechać do nas na podstawie wizy lub ruchu bezwizowego. Jeżeli chcą przedłużyć swój legalny pobyt w Polsce, przed zakończeniem okresu jego ważności muszą złożyć do urzędu wojewódzkiego wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy. Zdecydowana większość cudzoziemców przybyła do Polski w celu wykonywania pracy – powiedziała Janina Owczarek z Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji. Jak zaznaczyła Janina Owczarek, (…) pracodawcy mają problemy, żeby wśród Polaków znaleźć pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Coraz częściej są więc zainteresowani zatrudnieniem obywateli innych państw.
Takie informacje podał portal Prawo.pl (Grażyna J. Leśniak, Źródło)
Zainteresowanych tematem zatrudniania cudzoziemców na nowych zasadach zapraszamy 25 lutego br. na szkolenie pt. „Zmiany w zakresie zatrudniania cudzoziemców w 2022 r.” które poprowadzi uznany ekspert pan Cezary Pytlarz, który ma praktyczne doświadczenie w tematyce planowania oraz rozliczania kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców i jest zawsze „na czasie”, gdyż jest biegłym sądowym z zakresu legalności zatrudnienia cudzoziemców. Więcej informacji TUTAJ.