Sejm RP przyjął zmiany w przepisach o zatrudnianiu cudzoziemców i jednocześnie podwyższenie kar dla pracodawców w Kodeksie pracy.
W dniu 21 lutego br. Sejm RP przyjął ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP i skierował ją do dalszych prac w Senacie RP.
Historia dotychczasowych prac parlamentarnych nad tą ustawą jest następująca:
Sejm RP posiedzeniu w dniu 24 stycznia br., skierował jeszcze wtedy projekt tej ustawy do Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu rozpatrzenia.
Komisja ta po pracach na posiedzeniach w dniach: 3, 6 oraz 19 lutego 2025 r. – przekazała pod obrady Sejmu RP wypracowaną przez siebie wersję ustawy wraz z wnioskami mniejszości (druk sejmowy 1022).
W trakcie obrad Sejmu RP w dniu 21 lutego r. zostały zgłoszone: wniosek o odrzucenie projektu ustawy oraz poprawki do tego projektu (zawartego w druku nr 1022).
W związku z tym projekt został ponownie projekt ustawy do Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu rozpatrzenia wniosku i poprawek zgłoszonych w drugim czytaniu.
Komisja Nadzwyczajna po rozpatrzeniu od razu tego samego dnia wniosku i poprawek – zdecydowała żeby większość z nich odrzucić, ale przyjąć poprawkę nr 17, która zawierała przepis zmieniający art. 281 – 283 Kodeksu pracy poprzez wprowadzenie nowego typu wykroczenia (penalizowanego nie tylko wysoką grzywną, ale też karą pozbawienia wolności) oraz podwyższenie sankcji za wykroczenia przeciwko prawom pracownika (druk sejmowy nr 1022-A). Stanowisko Rządu do tej poprawki było pozytywne.
Należy natomiast podkreślić, że Biuro Legislacyjne Sejmu RP zwróciło uwagę, że:
Sejm RP, zgodnie z rekomendacjami Komisji Nadzwyczajnej, tę poprawkę przyjął.
Argument za wprowadzeniem tej poprawki był taki, że bez tej zmiany kary za łamanie prawa przy zatrudnianiu Polaków byłyby niższe niż w przypadku cudzoziemców. Jednakże podwyższenie kar objęło wszystkie nieprawidłowości, nie tylko związane z wadliwym zatrudnianiem. Zatem, jeżeli treść ustawy nie zostanie zmieniona w Senacie RP przedsiębiorcy – pracodawcy będą płacili grzywny w wysokości:
To dopiero jedna z pakietu ustaw dotyczących cudzoziemców, a już można się spodziewać, że nowe regulacje będą nakładały więcej obowiązków na pracodawców, a także zwiększą kary za wszelkie nieprawidłowości.
Jak się w tym nie pogubić i radzić sobie z dotychczasową pracą? Rozwiązaniem, które szczególnie rekomendujemy jest udział we wszelkich szkoleniach z tematyki zatrudniania cudzoziemców jakie organizujemy z jednym z najlepszych ekspertów, jakim jest p. Cezary Pytlarz.
Najbliższe szkolenie „Błędy w procesach zatrudniania cudzoziemców w Polsce w 2025 r.” odbędzie się już 27 lutego br. Formularz zgłoszeniowy znajdziecie Państwo w poniższym linku:
Błędy w procesach zatrudniania cudzoziemców w Polsce w 2025 r. Szkolenie potwierdzone
Kolejne szkolenie z p. Pytlarzem już w następnym miesiącu. Zapraszamy do śledzenia naszego kalendarza szkoleń:
https://www.mostwanted.edu.pl/e-szkolenia/
Zachęcamy także do zapisania się na inne szkolenia wybrane z naszej bogatej oferty. W tym roku ruszyliśmy ze szkoleniami dotyczącymi rozwoju osobistego i wzmacniania swojej wewnętrznej siły:
https://www.mostwanted.edu.pl/e-szkolenia/
Z przyjemnością zorganizujemy również dla Państwa szkolenia zamknięte – jeżeli tylko będziecie chcieli Państwo przeszkolić swoich pracowników w konkretnym obszarze odpowiadającym Państwa potrzebom. Prosimy o kontakt z nami:
https://www.mostwanted.edu.pl/kontakt/
Cały czas zapraszamy także na Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy, który odbędzie się 20 i 21 marca br. Tradycyjnie będzie to praktyczne spotkanie, prowadzone w miłej atmosferze i w gronie zaangażowanych osób. Warto wziąć udział w Konferencji i Warsztatach (trzech do wyboru) – dedykowanych specjalistom takim jak Państwo.
Szczegółowy program Konferencji i Warsztatów znajdziecie Państwo nie tylko w naszym kalendarzu szkoleniowym, ale także na stronie OKPP:
https://ogolnopolskikongresprawapracy.pl/
Tym, którzy chcą wiedzieć więcej na temat aktualnej wykładni oraz orzecznictwa, rekomendujemy zaglądanie do materiałów zamieszczanych na naszym Blogu.