Czy Państwo albo Państwa pracownicy jeżdżą samochodami służbowymi w celach prywatnych?
Jeżeli tak, to objęły Państwa zmiany w rozliczaniu używania samochodów służbowych do celów prywatnych. Ryczałt za używanie z auta służbowego po godzinach pracy nie będzie już określany na podstawie pojemności silnika, lecz jego mocy. Od 2022 r. niższy ryczałt – wynoszący 250 zł – będzie doliczany pracownikom, którzy korzystają z pojazdów o mocy silnika do 60kW, pojazdów elektrycznych oraz napędzanych wodorem. Wyższy – w wysokości 450 zł – dotyczy pozostałych samochodów o mocy powyżej 60kW. Zmiana dotknie najbardziej tych, którzy jeżdżą autami o mniejszej pojemności. Jak to się przełoży na obciążenia pracownika?
Czy jeśli pracownik często wyjeżdża to należy wypłacać mu diety z tytułu podróży służbowych, czy nie można tego robić?
Dieta z tytułu podróży służbowej ma stanowić ekwiwalent kosztów związanych z podróżą służbową. Podróż służbowa oznacza wykonywanie przez pracownika na polecenie pracodawcy zadań służbowych incydentalnie i wyjątkowo poza stałym miejscem pracy lub poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13 stycznia 2021 r. (II FSK 2451/18). Jak należy rozumieć to orzeczenie? Od czego zależy czy pracownik będzie miał wypłacaną dietę za podróż służbową czy nie? Jak rozliczać poprawnie koszty podróży służbowych?
Jak stwierdził Sąd Najwyższy (w wyroku z 29 lipca 2020 r. I PK 48/19), uprawnienie do zwrotu wydatków poniesionych przez pracownika w interesie pracodawcy może być realizowane także w związku z wykonywaniem przez pracownika zadań roboczych w trakcie wyjazdu, który formalnie nie podlega kwalifikacji jako odbywanie podróży służbowej, ale za to wiąże się z dodatkowymi kosztami, które musiał ponieść pracownik. Jakie to mogą być koszty i na jakich zasadach pracodawca powinien je zwrócić? Jakie w takim razie koszty powinien ponieść pracownik i czy ostatecznie wyjdzie na tym na plus?
Instytucja podróży służbowej nie może być dowolnie aplikowana, a tym bardziej instrumentalnie, dla ukrywania wynagrodzenia za pracę, czasu pracy, czy dla zmniejszenia obciążeń podatkowych i składkowych. Tak orzekł Sąd Najwyższy w postanowieniu z 18 czerwca 2020 r. (II UK 336/19). Co Sąd Najwyższy miał na myśli? Kiedy organ kontrolny może zarzucić pracodawcy, że instrumentalnie wypisuje polecenia podróży służbowych i łamie prawo? Jakich działań należy unikać?
Zapraszamy na nasze szkolenie w dniu 24 stycznia 2021 r. – w jego trakcie dowiecie się Państwo kompleksowo jak rozliczyć samochód w firmie, nie tylko w przypadku używania samochodu służbowego dla celów prywatnych, ale także samochodu prywatnego dla celów służbowych. Więcej informacji TUTAJ.