Projekt ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy.
Rozpoczął się proces prac legislacyjnych dotyczący projektu ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy (UC 46). Obecnie jest on uzgadniany:
W wyniku wprowadzenia do porządku prawnego tej projektowanej ustawy nie będzie już podziału, zgodnie z którym warunki dostępu cudzoziemców do polskiego rynku pracy są określone głównie w dwóch ustawach (ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawie o cudzoziemcach). Te ustawy były wielokrotnie nowelizowane i uzupełniane, co utrudnia ich stosowanie. Zdecydowano więc o kompleksowym uregulowaniu tej tematyki w oddzielnej ustawie.
Co istotne, wejście w życie projektowanej ustawy jest częścią kamienia milowego nr A51G dla reformy A4.1 (efektywne instytucje na rzecz rynku pracy) przewidzianej w Krajowym planie odbudowy i zwiększania odporności (KPO). Według KPO ustawa o zatrudnianiu obywateli państw trzecich ma zmniejszać bariery administracyjne przy zatrudnianiu cudzoziemców.
Zgodnie z przekazanym do uzgodnień projektem – nowa ustawa będzie określać przede wszystkim:
Natomiast planuje się , że ta ustawa nie będzie dotyczyć m.in.
Ustawodawcy zakładają, że nowe rozwiązania prawne przewidziane w projektowanej ustawie mogą wpłynąć korzystnie na uzupełnianie niedoborów na rynku pracy, które od kilku lat stanowią jedną z najważniejszych barier rozwoju firm, zwłaszcza w branżach takich jak budownictwo, część usług, zbiór owoców, agencje pracy tymczasowej, których działalność jest obecnie silnie uzależniona od dostępności pracowników cudzoziemskich.
Proponowane rozwiązania mają na celu także uproszczenie rekrutacji rolnikom i przedsiębiorcom zatrudniającym pracowników do prac sezonowych, przy jednoczesnym umożliwieniu długotrwałego zatrudnienia w pozostałych branżach opierających się w dużej mierze na pracy cudzoziemców.
W sumie – w ocenie projektodawców – opracowana przez nich regulacja przyczyni się do poprawy warunków dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości przez łatwiejszą możliwość uzupełniania niedoborów kadrowych.
Nowa ustawa ma wejść w życie już 1 stycznia 2025 r.
Co ciekawe, w projekcie ustawy jest wprost przewidziane, że minister właściwy do spraw pracy będzie udzielać wyjaśnień dotyczących stosowania przepisów ustawy w celu zapewnienia jednolitości jej stosowania. (Źródło)
Natomiast od 1 lipca br. zaczną obowiązywać regulacje wprowadzone znowelizowaną tzw. Specustawą Ukraińską. Zapraszamy serdecznie już 19 czerwca br. na szkolenie „Pobyt i praca obywateli Ukrainy po zmianach od 1 lipca 2024 r. – zatrudnianie cudzoziemców w Polsce”, które poprowadzi wybitny ekspert p. Cezary Pytlarz.
W trakcie tego szkolenia dowiecie się Państwo min. :
Ponadto korzystając z długoletniej praktyki zawodowej prowadzącego szkolenie i jego biegłości w zakresie bieżących przepisów, otrzymacie Państwo praktyczne wskazówki dotyczące:
Żeby się poznać szczegółowy program szkolenia oraz się zapisać – wystarczy kliknąć link poniżej:
Zapraszamy do zapoznania się z pozostałą ofertą naszych szkoleń otwartych i zamkniętych:
Rekomendujemy także do czytanie naszego Bloga: