Trwają prace legislacyjne mające na celu nowelizację Kodeksu pracy
Mimo okresu wakacyjnego trwają prace legislacyjne dotyczące badania stanu trzeźwości pracowników oraz pracy zdalnej.
Do ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zostały zgłoszone uwagi m.in. przez PIP, UODO oraz RCL, a także przez organizacje pracodawców i związki zawodowe. Można założyć, że część z nich zostanie uwzględniona w kolejnej wersji projektu nowelizacji.
Został także opracowany nowy projekt zmian przepisów Kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej. Jak poinformowano w jego uzasadnieniu – około półroczny dialog autonomiczny między reprezentowanymi w Zespole problemowym ds. prawa pracy Rady Dialogu Społecznego organizacjami pracodawców i związkami zawodowymi oraz około 2 miesięczny dialog w Zespole negocjacyjnym w zakresie działu „praca” w ramach prac nad Umową Społeczną, nad zagadnieniami związanymi z uregulowaniem problematyki pracy zdalnej w Kodeksie pracy, nie zakończył się uzgodnieniem wszystkich zagadnień związanych z tą regulacją. Jednak stanowiska zaprezentowane przez partnerów społecznych zostały wykorzystane w dalszych pracach (..). Wynik dyskusji przeprowadzonej na forum obydwu Zespołów miał zatem wpływ na ostateczny kształt projektu ustawy.
W nowym projekcie zmian Kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej przewidziano m.in.
- Doregulowanie definicji pracy zdalnej. Ma to być praca wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
- Uprawnienie do składania wniosku o wykonywanie pracy zdalnej przez pracownika sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Taki wniosek co do zasady byłby wiążący dla pracodawcy. Odmowa jego uwzględnienia mogłaby nastąpić, gdyby praca zdalna nie była możliwa ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.
- Uprawnienie pracownika do złożenia wniosku o pracę zdalną – okazjonalną (dotychczasowy tzw. home office), w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym.
- Obowiązek pracodawcy określenia procedur ochrony danych osobowych przyjmowanych przez pracodawcę na potrzeby wykonywania pracy zdalnej,
- Obowiązek pracownika usunięcia stwierdzonych uchybień we wskazanym terminie, jeżeli w trakcie kontroli pracy zdalnej pracodawca stwierdzi uchybienia w przestrzeganiu przepisów i zasad w zakresie bhp określonych w informacji przekazanej pracownikowi.
- Obowiązek pracodawcy sporządzenia oceny ryzyka zawodowego uwzględniającej w szczególności wpływ pracy zdalnej na wzrok, układ mięśniowy i szkieletowy oraz uwarunkowania psychospołeczne pracy zdalnej, związane np. z alienacją pracownika w zespole spowodowaną brakiem kontaktu z pozostałymi współpracownikami (w tym ze zwierzchnikami).
- Zasadę, że oględzin miejsca wypadku przy wykonywaniu pracy zdalnej dokonuje się po zgłoszeniu wypadku przy pracy zdalnej w terminie uzgodnionym przez pracownika albo jego domownika, w przypadku gdy pracownik ze względu na stan zdrowia nie jest w stanie uzgodnić tego terminu, i członków zespołu powypadkowego. Zespół powypadkowy może odstąpić od dokonywania oględzin miejsca wypadku przy pracy zdalnej, jeżeli uzna, że okoliczności i przyczyny wypadku nie budzą jego wątpliwości.