Powrócono do prac legislacyjnych w zakresie pracy zdalnej. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, który zawiera m.in. regulacje dotyczące pracy zdalnej. Projekt został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów, rekomendowany Radzie Ministrów i będzie jeszcze rozpatrywany przez Komisję Prawniczą. Stąd już niedługa droga, żeby projekt został skierowany do Sejmu RP.
Projektodawcy przyznali, że około półroczny dialog autonomiczny między reprezentowanymi w Zespole problemowym ds. prawa pracy Rady Dialogu Społecznego organizacjami pracodawców i związkami zawodowymi oraz 2 miesięczny dialog w Zespole negocjacyjnym w zakresie działu „praca” w ramach prac nad Umową Społeczną, nad zagadnieniami związanymi z uregulowaniem problematyki pracy zdalnej w Kodeksie pracy, nie zakończył się uzgodnieniem wszystkich problematycznych zagadnień związanych z tą regulacją. Zwrócili jednak uwagę, na to, że stanowiska zaprezentowane przez partnerów społecznych zostały wykorzystane w dalszych pracach nad tą regulacją.
Projektowane regulacje zastąpią przepisy Kodeksu pracy dotyczące telepracy, które zostaną uchylone. Natomiast niektóre rozwiązania prawne normujące telepracę zostaną przejęte do nowych kodeksowych przepisów o pracy zdalnej.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przewiduje pozytywny wpływ przepisów o pracy zdalnej na rynek pracy, dzięki ułatwieniu podjęcia pracy przez osoby wykluczone komunikacyjnie, osoby niepełnosprawne, a także osoby sprawujące opiekę nad niesamodzielnymi członkami rodziny (dziećmi, osobami starszymi, niepełnosprawnymi).
Projektowana ustawa o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw zawiera również regulacje w zakresie polecania funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa oraz strażakom Państwowej Straży Pożarnej pełnienia służby w formie zdalnej.