Nad nowymi przepisami o zatrudnianiu cudzoziemców będzie pracować Nadzwyczajna Komisja Sejmowa.
Do powołanej w dniu 24 stycznia br. Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (NZC) skierowane zostały następujące projekty:
- rządowy projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia (druk sejmowy nr 948),
- rządowy projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (druk sejmowy nr 949),
- rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 950),
- rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej (druk sejmowy nr 951).
O pierwszych trzech projektach pisaliśmy już w Aktualnościach:
Nowe przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców w Sejmie RP
Zatem teraz tylko przypominamy, że:
- projekt z druku 950 dotyczy przede wszystkim przyjęcia rozwiązań prawnych wynikających z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1883 z 20 października 2021 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji oraz uchylenia dyrektywy Rady 2009/50/WE (Dz. Urz. UE L 382/1 z 28.10.2021) a dotyczących kwestii wjazdu, praw oraz udzielania zezwoleń pobytowych do celów zatrudnienia w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji – Niebieskiej Karty UE.
- projekt z druku 949 zawiera rozwiązania prawne mające na celu kompleksowe uregulowanie zagadnienia dostępu cudzoziemców do polskiego rynku pracy.
Natomiast projekt zawarty w druku 951 jest autorstwa Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z: Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak informują jego autorzy – projekt został przygotowany m.in. w odpowiedzi na:
- stwierdzony gwałtowny wzrost liczby wniosków wizowych w celu wykonywania pracy i dokumentów legalizujących pracę cudzoziemców z państw wysokiego ryzyka migracyjnego,
- nadużywanie rekrutacji na studia na polskich uczelniach przez studentów z państw podwyższonego ryzyka migracyjnego;
- przypadki przyjmowania na studia cudzoziemców bez znajomości języka wykładowego oraz bez niezbędnej wiedzy pozwalającej na faktyczne podjęcie studiów na wybranym kierunku,
- gwałtowny wzrost liczby wydawanych zezwoleń na pracę dla pracowników pochodzących z państw trzecich, głównie rejonu Azji Południowej i Środkowej oraz niektórych państw afrykańskich, charakteryzujących się wysokim ryzykiem migracyjnym,
- istnienie ryzyka, że gwałtowny wzrost zainteresowania wizami krajowymi w celu wykonywania pracy lub odbycia studiów w Polsce może być związany ze zjawiskiem wyłudzania wiz, tj. wykorzystania z wiz wyłącznie do uzyskiwania prawa wjazdu i pobytu, głównie w strefie Schengen, w celu innym niż deklarowany, a także potencjalnej nielegalnej emigracji do wybranych państw trzecich.
Zatem, w celu wyeliminowania w/w nieprawidłowości w systemie wizowym RP – autorzy nowych regulacji prawnych zaproponowali wprowadzenie do polskiego ustawodawstwa unormowań zmierzających do:
- reformy systemu wydawania wizy krajowej w celu odbycia studiów oraz reformy systemu wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach m.in. poprzez wprowadzenie zasady, że ustanowienie zasady, że każdy cudzoziemiec niebędący obywatelem państwa członkowskiego UE, EFTA, Szwajcarii lub Wielkiej Brytanii zamierzający podjąć kształcenie na studiach w Rzeczypospolitej Polskiej może zostać przyjęty na studia, jeżeli podczas rekrutacji przedstawi dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2,
- reformy systemu wydawania wizy krajowej w celu wykonywania pracy przez cudzoziemca oraz systemu wykonywania pracy przez cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- modyfikacji uprawnień do potwierdzania przez cudzoziemca znajomości języka polskiego jako warunku nabycia określonych uprawnień, w szczególności przez przesądzenie, że certyfikat znajomości języka polskiego może otrzymać bez konieczności zdania egzaminu cudzoziemiec lub obywatel polski na stałe zamieszkały za granicą, który legitymuje się świadectwem dojrzałości oraz ukończył czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum lub dwuletnią branżową szkołę II stopnia,
- ustanowienia podstaw prawnych udostępniania ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych oraz konsulom przez organy władzy publicznej i inne podmioty publiczne informacji niezbędnych do przeprowadzenia postępowania w sprawie wydania, cofnięcia lub unieważnienia wizy.
Projektodawcy oczekują, że:
- Zaproponowane rozwiązania prawne wpłyną na ograniczenie występowania zdiagnozowanych nieprawidłowości w systemie wizowym, w tym na ograniczenie procederu wykorzystywania polskich wiz w innym celu niż ten, w którym zostały wydane, a także przyczynią się do zmniejszenia obciążenia polskich konsulatów.
- Wpłyną na spadek liczby wydawanych dokumentów legalizujących pracę cudzoziemców w Polsce. Jednak dotyczyć to będzie wyłącznie sytuacji, w których występowały nadużycia powyższych dokumentów – m.in. w celu uzyskania wizy i wykorzystania jej jako narzędzia nielegalnej migracji, a cudzoziemiec faktycznie nie świadczył pracy na polskim rynku pracy lub świadczył tę pracę nielegalnie.
Autorzy nowych przepisów podkreślają, że projektowane rozwiązania nie wpłyną na zmniejszenie podaży legalnie zatrudnionych cudzoziemców na rynku pracy, przyczynią się zaś do ograniczenia zatrudnienia cudzoziemców w „szarej strefie”.
Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (NZC) rozpoczęła już swoje prace i zamierza pracować bardzo intensywnie. (Źródło)
Trwają prace nad zmianami w obecnie obowiązujących przepisach dotyczących zatrudniania cudzoziemców i na ich finalny efekt trzeba jeszcze trochę poczekać. Natomiast wiele firm i instytucji cały czas zatrudnia cudzoziemców i ważne jest, żeby działo się to zgodnie z prawem oraz zgodnie z obecnie obowiązującą wykładnią, a także orzecznictwem.
- Dlatego serdecznie zapraszamy Państwa na bardzo praktyczne szkolenie pt. „Błędy w procesach zatrudniania cudzoziemców w Polsce w 2025 r.”, które już 27 lutego br. poprowadzi jeden z najlepszych ekspertów zajmujących się tą tematyką – p. Cezary Pytlarz.
- Szczegółowy program szkolenia oraz formularz zgłoszeniowy do zapisów znajdziecie Państwo pod linkiem:
https://www.mostwanted.edu.pl/produkt/bledy-w-procesach-zatrudniania-cudzoziemcow-w-polsce-po-zmianach-w-przepisach/
Jakie widzimy korzyści z udziału w tym szkoleniu? Przede wszystkim:
- Uporządkowanie posiadanej wiedzy, gdyż trzeba znać wiele regulacji prawnych, żeby działać prawidłowo,
- Minimalizacja ryzyka nieświadomego złamania prawa m.in. poprzez posługiwanie się nieaktualną wykładnią,
- Świadomość faktycznych obowiązków związanych z przyjęciem do pracy, jak również dalszym zatrudnianiu cudzoziemca,
- Sprawdzenie, czy mamy wszystkie wymagane dokumenty i czy są one dobrze sporządzone i przechowywane,
- Uzyskanie wiedzy, jak poprawnie delegować cudzoziemca z Polski i do Polski – żeby nie ponieść konsekwencji nieprawidłowego działania, które w tym obszarze mogą być bardzo dotkliwe.
Zachęcamy do dołączenia do grupy uczestników, szkolenie jest już potwierdzone.
- Zapraszamy Państwa także do udziału w innych szkoleniach, których bogatą ofertę znajdziecie w naszym kalendarzu szkoleń:
https://www.mostwanted.edu.pl/e-szkolenia/
- Jeżeli chcecie Państwo przeszkolić swoich pracowników w obszarze dedykowanym Państwa konkretnym potrzebom – to z przyjemnością zorganizujemy dla Państwa szkolenia zamknięte.
https://www.mostwanted.edu.pl/kontakt/
- Zapraszamy także na nasze cykliczne wydarzenie – wiosenną edycję Ogólnopolskiego Kongresu Prawa Pracy, który odbędzie się 20 i 21 marca br.
- Spotkajmy się w gronie praktyków i najlepszych ekspertów.
- Konferencja i Warsztaty w ramach OKPP są zorganizowane z myślą o specjalistach takich jak Państwo.
Szczegółowy program Konferencji i trzech warsztatów znajdziecie Państwo nie tylko w naszym kalendarzu szkoleniowym, ale także na stronie OKPP:
https://ogolnopolskikongresprawapracy.pl/
- Tym, którzy chcą wiedzieć więcej na temat aktualnej wykładni oraz orzecznictwa, rekomendujemy zaglądanie do materiałów zamieszczanych na naszym Blogu.
https://www.mostwanted.edu.pl/blog/