Możliwe problemy w zatrudnianiu na podstawie umów cywilnoprawnych. 13 grudnia 2023 r. Komisja UE ogłosiła, że Rada i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie dotyczące projektu dyrektywy w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych. Jeżeli dyrektywa zostanie formalnie przyjęta – to państwa członkowskie będą miały dwa lata na jej transpozycję do prawa krajowego. UE twierdzi, że nowe przepisy doprowadzą do tego, że miliony świadczących pracę z wykorzystaniem platform internetowych uzyska prawa pracownicze. Postanowienia projektowanej dyrektywy budzą jednak wiele wątpliwości. Dyrektywa może wprowadzić ustandaryzowanie na poziomie unijnym powszechnego obecnie zjawiska świadczenia usług z wykorzystywaniem, choćby częściowo, środków elektronicznych – wystarczy bowiem wykorzystywać środki elektroniczne do organizacji pracy lub zwiększenia efektywności podczas wykonywania zadań. Oznacza to m.in. że wiele firm, organizacji czy przedsiębiorstw- po wdrożeniu nowych przepisów – może zostać uznanych za platformy internetowe. Doprowadziłoby to m.in. do zablokowania im prawa korzystania z pracy osób świadczących umowy cywilnoprawne (zlecenia czy o dzieło) oraz spowodowało automatyczne domniemanie istnienia stosunku pracy samozatrudnionych świadczących pracę na rzecz takich podmiotów (wprowadzenie umów o pracę z mocy prawa zamiast tzw. umów B2B). Jednakże nie należy zakładać, że współpraca na podstawie umów cywilnoprawnych w każdym przypadku jest naruszeniem prawa pracy. Jest więc szansa, że ostatecznie podmioty poprawnie zatrudniające w oparciu o umowy cywilnoprawne unikną problemów związanych z wdrożeniem nowej dyrektywy. W pewnym zakresie może na to wskazywać oświadczenie p. Yolandy Díaz, hiszpańskiej drugiej wicepremier i minister pracy i gospodarki społecznej, która powiedziała, że nowe przepisy w szczególności ułatwią osobom, które niesłusznie zostały zakwalifikowane jako samozatrudnione, dostęp do praw przysługujących pracownikom etatowym objętym prawem UE. (Źródło)
Ponieważ kwestia poprawnego stosowania konkretnych rodzajów umów w zatrudnieniu jest bardzo ważne dla każdego przedsiębiorstwa – serdecznie zapraszamy już w dniu 17 stycznia br. na praktyczne szkolenie pt. : „Umowa zlecenia vs umowa o pracę vs umowa o dzieło – najważniejsze zagadnienia praktyczne”, które poprowadzi uznany ekspert w tej dziedzinie – p. Paweł Ziółkowski. W trakcie szkolenia:
Link do szkolenia: https://www.mostwanted.edu.pl/produkt/umowa-zlecenia-vs-umowa-o-prace-vs-umowa-o-dzielo-najwazniejsze-zagadnienia-praktyczne/