Kontrola pracownika w miejscu wykonywania pracy. Aktualnie, pod rządami obowiązującego jeszcze art. 6714 § 2 kp, jeżeli praca jest wykonywana w domu telepracownika, pracodawca ma prawo przeprowadzać kontrolę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy- za uprzednią zgodą telepracownika wyrażoną na piśmie, albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej, albo podobnych środków indywidualnego porozumiewania się na odległość. Pierwszą kontrolę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, przeprowadza się, na wniosek telepracownika, przed rozpoczęciem przez niego wykonywania pracy.
Projektowane zmiany do kp, nie wprowadzają obowiązku przeprowadzenia kontroli w zakresie bhp, przed dopuszczeniem pracownika do pracy zdalnej, w przypadku wykonywania pracy zdalnej zarówno, na podstawie polecenia pracodawcy jak i wykonywania na podstawie regulacji wewnątrzzakładowych czy indywidualnego porozumienia.
Pracodawca zezwalając na wykonywanie pracy zdalnej przez pracownika, nie musi więc uzależniać pracy zdalnej od uprzedniej kontroli miejsca pracy w domu pracownika. Projektowany art. 6731 § 7 kp stanowi bowiem, że dopuszczenie pracownika do wykonywania pracy zdalnej jest uzależnione od złożenia przez pracownika, w postaci papierowej lub elektronicznej, oświadczenia zawierającego potwierdzenie, że stanowisko pracy zdalnej w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Pracodawca zatem, zamiast kontroli w domu pracownika, poprzestaje na złożonym przez pracownika oświadczeniu. Nie stoi to oczywiście, na przeszkodzie, aby pracodawca zażądał zdjęć czy krótkiego filmu dokumentującego warunki bhp na stanowisku pracy w domu pracownika. Przy czym, decyzja w tym zakresie należy do stron stosunku pracy. Zmiana do kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej nie przewiduje bowiem takiego obowiązku.
Jednocześnie przypominam, że to na pracowniku będzie spoczywał obowiązek zorganizowania stanowiska pracy zdalnej z uwzględnieniem wymagań ergonomii.
Autor:
Marcin Stanecki
Radca prawny