Zdaniem projektodawcy – instrukcje i wytyczne udostępniane dotychczas na stronach Ministerstwa Finansów pozostaną aktualne.
Do Sejmu wpłynął i został skierowany do pierwszego czytania projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (druk sejmowy nr 1960).
Projekt dotyczy przede wszystkim wprowadzenia mechanizmu przedłużonego terminu poboru i wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W uzasadnieniu do projektowanych zmian można przeczytać m.in., że nowelizacja ma na celu wykluczenie wątpliwości interpretacyjne. Zdaniem projektodawców nie będzie budziło już wątpliwości, że płatnik ma stosować zmniejszenie zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (czyli o 425 zł) również, gdy oświadczenie PIT-2 jest składane w trakcie roku podatkowego, a nie tylko przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w danym roku podatkowym. W przepisie przejściowym przesądzono, że wnioski PIT-2 złożone na dotychczasowych wzorach zachowują moc. W związku z tym podatnicy nie będą zmuszeni składać ponownie PIT-2.
W projekcie proponuje się uregulowanie w drodze ustawy mechanizmu przedłużenia terminów pobrania i wpłaty zaliczki na podatek dochodowy, który został wdrożony do porządku prawnego rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 28)
W art. 53a, który ma być dodany do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawarto materię obecnie uregulowaną w powołanym rozporządzeniu, w wyniku czego płatnik będzie kontynuował, już w oparciu o przepisy ustawy, stosowanie mechanizmu przedłużonego terminu poboru i wpłaty zaliczek określonego w rozporządzeniu z dnia 7 stycznia 2022 r. Zakłada się, że zasadą kontynuacji zostaną objęte miesiące od lutego do grudnia 2022 r., a więc po wejściu w życie projektowanej ustawy powołane rozporządzenie będzie wciąż stanowiło podstawę niepobrania części zaliczki w styczniu.
Nowe przepisy umożliwią płatnikowi pobór zaliczki wg zasad Polskiego Ładu także wtedy, gdy wykorzystywane przez niego oprogramowanie nie będzie gotowe przed wejściem w życie nowych przepisów i następnie dokonanie zwrotu nadwyżki zaliczki podatnikowi niezwłocznie po obliczeniu zaliczki według mechanizmu opisanego w projektowanym art. 53a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym – w ocenie projektodawcy – dodawane przepisy zapewnią płatnikowi czas potrzebny na przygotowanie się do wdrożenia omawianej regulacji. Proponuje się, aby nowe przepisy weszły w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia zmian.
Projekt ustawy nowelizującej Polski ład (druk sejmowy 1960) przewiduje także zmiany w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma na celu zabezpieczenie środków na zakładowych funduszach rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz zakładowych funduszach aktywności, tworzonych przez zakłady pracy chronionej oraz zakłady aktywności zawodowej. Zgodnie z projektowaną regulacją, dysponenci ZFRON lub ZFA będą uprawnieni do otrzymania pomocy ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w wysokości określonej jako iloczyn stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych ogółem oraz 4% najniższego wynagrodzenia w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Pracodawca będzie składał do PFRON wniosek o wypłatę. PFRON natomiast będzie finansował wsparcie w 2022 r. z własnych środków, natomiast zgodnie z projektowanym rozwiązaniem od 2023 r. będzie mógł otrzymać dotację z budżetu państwa na ten cel, w wysokości nie wyższej niż 150 mln zł.
Przewiduje się, że ilość środków wpłacanych wprost na rachunki ZFRON i ZFA nie będzie zależna od rodzaju ani stopnia niepełnosprawności zatrudnionych. Natomiast wydatkowanie tych środków nadal będzie się odbywać w ramach katalogu ogólnego ZFRON (wspierając osoby zgodnie z ich potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności) oraz z katalogów incydentalnych (z katalogu powodziowego i epidemicznego). W ocenie projektodawców, zmiana ta będzie miała także charakter zachęty do zatrudniania osób niepełnosprawnych.
W związku z przyjęciem rozporządzenia i utrzymaniem możliwości pobierania zaliczek na podatek dochodowy w sposób obowiązujący do dnia 31 grudnia 2021 r. ma być wprowadzona możliwość wyboru źródła zasilania ZFRON i ZFA – nieodprowadzonymi zaliczkami na podatek dochodowy od osób fizycznych bądź instrumentem zaproponowanym w projekcie.
Ze względu na fakt, że uprawniony do korzystania ze wsparcia są podmioty posiadające status zakładu pracy chronionej lub zakładu aktywności zawodowej, w celu uniknięcia wątpliwości przy stosowaniu prawa, w projektowanej ustawie wskazuje się, że status ten wnioskodawca będzie musiał posiadać w ostatnim dniu miesiąca, za który będzie wnioskował o środki do PFRON.
W związku z powyższym zapraszamy na szkolenia z Polskiego Ładu. Nasi szkoleniowcy są cały czas na bieżąco z wykładnią i zmianami przepisów.