Jak ustalić wymiar urlopu w razie zmiany wymiaru etatu? Brakuje regulacji prawnej opisującej jak należy wyliczać wymiar urlopu wypoczynkowego gdy w trakcie roku kalendarzowego pracownik zmienia wymiar etatu. Trzeba więc przeliczyć urlop wypoczynkowy zgodnie z wykładnią. Przyjmuje się, że urlop wypoczynkowy ustalany jest w takiej sytuacji w wymiarze proporcjonalnym. Takie stanowisko wyraziła Państwowa Inspekcja Pracy.
W przypadku zmiany wymiaru czasu pracy w trakcie roku kalendarzowego – powstaje konieczność dokonania korekty wymiaru urlopu wypoczynkowego. W praktyce polega to na obliczeniu oddzielnie wymiaru urlopu dla okresu zatrudnienia przed i po zmianie wymiaru czasu pracy, przy odpowiednim zastosowaniu przepisów dotyczących urlopu w wymiarze proporcjonalnym (K. Pietruszyńska, Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy, Praca i Zabezpieczenie Społeczne 2010/2/43).
Najłatwiej wyjaśnić to na przykładzie: Pracownik jest uprawniony do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Złożył wniosek o obniżenie na okres roku wymiaru etatu do pół etatu na podstawie art. 1867 Kodeksu pracy (tj. jako pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego). Zgodnie z wnioskiem (który w takim przypadku musi zostać zaakceptowany przez pracodawcę) pracownik ten od 15 lipca 2024 r. przychodzi do pracy na 1/2 etatu i będzie tak pracował do 14 lipca 2025 r.
Stosujemy odpowiednio zasady proporcjonalności wynikające z art. 1552a Kodeksu pracy. Zatem przyjmujemy, że:
Oznacza to, że w 2024 r. wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika, którego dotyczy przykład, wynosi: 7/12 x 26 dni + 5/12 x 13 dni = 15,16 dnia + 5,42 dnia; po zaokrągleniu 16 +6 = 22 dni. Natomiast w 2025 r. wymiar jego urlopu wypoczynkowego wyniesie:
7/12 x 13 dni +5/12 x 26 dni = 7, 58 dnia + 10,83 dnia po zaokrągleniu 8 +11 = 19 dni
Można się także spotkać z poglądem, żeby – w przypadku rozpoczęcia roku kalendarzowego niższym wymiarem etatu – policzyć wymiar urlopu na korzyść pracownika: 6/12 x 13 dni i 6/12 x 26 dni = 6,5 dnia; co daje po zaokrągleniu 7 dni +13 dni = 20 dni.
Argumentem za takim sposobem liczenia jest treść § 3 rozporządzenia MPiPS z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop, zgodnie z którym wymiar proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył u danego pracodawcy prawo do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze, ustala się uwzględniając wyższy wymiar tego urlopu. Liczenie wymiaru urlopu wypoczynkowego na korzyść pracownika należy ocenić jako rozwiązanie bezpieczne, które nie będzie kwestionowane w razie kontroli PIP.
Serdecznie zapraszamy Państwa na szkolenie pt. „Aktualizacja prawa pracy po wakacjach – nowa wykładnia i praktyczne orzecznictwo”, które 26 sierpnia br. poprowadzi p. Monika Frączek. Szkolenie jest potwierdzone, a dodatkowo jest objęte wakacyjną promocją.
Szczegóły znajdziecie Państwo klikając link poniżej:
Zapraszamy również do udziału w pozostałych szkoleniach zaplanowanych na sierpień br. i do skorzystania z wakacyjnej promocji:
Zachęcamy także, żeby śledzić nasze Aktualności:
https://www.mostwanted.edu.pl/aktualnosci/
Mimo, że cały czas trwa lato – zapraszamy do zapisywania się na Konferencję i Warsztaty w ramach jesiennej edycji Ogólnopolskiego Kongresu Prawa Pracy.
Szczegóły tego wydarzenia znajdziecie Państwo pod linkiem: https://ogolnopolskikongresprawapracy.pl/