Jak rozwiązać praktyczne problemy w udzielaniu przerw w pracy?
- Jeżeli z powodu swoich szczególnych potrzeb pracodawca wydaje pracownikowi zatrudnionemu na cały etat w podstawowym systemie czasu pracy polecenie pracy w godzinach nadliczbowych – a nie ma pewności, że wystarczy godzina na jego zrealizowanie – powinien jednocześnie polecić, żeby pracownik po zakończeniu 8-godzinnej dniówki wykorzystał 15-minutową dodatkową przerwę, a dopiero później rozpoczął wykonywanie pracy nadliczbowej.
- Gdyby pracodawca tego nie zrobił, to mogłaby mieć miejsce sytuacja, w której dobowy wymiar czasu pracy pracownika w wyniku pracy nadliczbowej wyniósłby np. 9 godzin i 5 minut – wtedy problematyczne będzie udzielenie mu dodatkowej przerwy zgodnie z wymaganiami art. 134 Kodeksu pracy. Musiałoby by ono bowiem polegać na wymaganiu od pracownika, żeby pobył w pracy jeszcze 15 minut, które pracodawca zaliczyłby mu do czasu pracy. Takie działanie prowadziłoby jednak do wypaczenia istoty przerwy w pracy. Udzielanie przerw nie polega na wydłużaniu czasu przebywania przez pracownika na trenie zakładu pracy.
- Pracodawca musi koniecznie pamiętać, że ze względu na obowiązek udzielania dodatkowej przerwy – dobowy limit pracy w godzinach nadliczbowych z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy nadal wynosi 5 godzin (24 godzin doby pracowniczej – 8 godzin dniówki – 11 godzin nienaruszalnego odpoczynku dobowego), ale jeżeli chodzi o faktyczny czas wykonywania pracy to może on trwać maksymalnie 4 godziny i 45 minut. Pozostałe 15 minut to przerwa wliczana do czasu pracy.
- Jeżeli pracownik zatrudniony w systemie równoważnego czasu pracy pracował 12 godzin w dniówce, to w ramach szczególnych potrzeb pracodawcy może pracować jeszcze przez całą godzinę. Zakładamy bowiem, że w trakcie 12-godzinnej dniówki pracownik miał zapewnione dwie co najmniej 15 minutowe przerwy.
- Jeżeli pracownik zwolnił się w celach prywatnych na 2 godziny, to gdy będzie odpracowywał to wyjście przez dwa dni po jednej godzinie – odpracuje dokładnie 2 godziny. Jeżeli jednak będzie odpracowywał takie wyjście prywatne jednorazowo przez 2 godziny – to prawnie odpracuje dwie godziny, ale faktycznie odpracuje 1 godzinę i 45 minut, bo w takiej sytuacji trzeba mu zapewnić dodatkową 15 minutową przerwę wliczaną do czasu pracy, gdyż dobowy wymiar czasu pracy tego pracownika przekroczy 9 godzin.
Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą szkoleniową i do udziału w szkoleniach:
https://www.mostwanted.edu.pl/e-szkolenia/
Naszym celem jest ułatwianie Państwu pracy i dostarczanie wiedzy na najwyższym poziomie – dlatego już teraz zachęcamy do zapisywania się na Konferencję i Warsztaty w ramach jesiennej edycji Ogólnopolskiego Kongresu Prawa Pracy.
Szczegóły tego Wydarzenia znajdziecie Państwo pod linkiem: https://ogolnopolskikongresprawapracy.pl/
Ponadto wszystkim tym, którzy chcą być na bieżąco i wiedzieć więcej – zwłaszcza o planowanych zmianach w obszarze prawa pracy – rekomendujemy śledzenie naszych Aktualności:
https://www.mostwanted.edu.pl/aktualnosci/