Jak rozliczyć pracę nadliczbową w niedzielę?– nowe stanowisko. Gdyby wszyscy postępowali zgodnie z wyrokiem NSA z 29 sierpnia 2008 r. (I OSK 1281/07) to praca w niedzielę nie powodowałaby nadgodzin średniotygodniowych, gdyż zgodnie z tym wyrokiem udzielenie dni wolnych od pracy w zamian za pracę w niedzielę lub święto jest obowiązkowe i pracodawca ma ich udzielić nawet wbrew woli pracownika. Dodatek może być przyznany jedynie wówczas, gdy zostanie wykazane, że nie było możliwe wykorzystanie dni wolnych od pracy w okresie rozliczeniowym, np. może to być długotrwała choroba pracownika. W praktyce jednak pracownicy często pracują w niedzielę po 8 godzin i nie dostają w zamian dni wolnych do końca okresu rozliczeniowego. Jak wtedy powinien być rozliczony czas pracy? Możemy stwierdzić, że nie budzi wątpliwości, że pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie za 8 godzin dodatkowo wykonanej pracy i 100% dodatek do tego wynagrodzenia. Ale z jakiego tytułu jest ten dodatek? Zgodnie z art. 15111 § 2 Kodeksu pracy, jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie – dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 1511 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy (czyli 100%), za każdą godzinę pracy w niedzielę. Czy ten przepis przypomina o konieczności wypłacenia dodatku za przekroczenie normy średniotygodniowej, czy jest podstawą do wypłacenia dodatku „za karę”, że dzień wolny nie został udzielony?
W orzecznictwie przyjmuje się, że płaci się jeden dodatek, ale – jak nam się wydaje – sądy nie przesądziły, czy ma to być dodatek za nieoddanie dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę, czy dodatek za przekroczenie normy średniotygodniowej. W uchwale z 15 lutego 2006 r. (II PZP 11/05) Sąd Najwyższy stwierdził, że za nieudzielenie dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę lub święto przysługuje bowiem tylko jeden dodatek na podstawie art. 15111 Kodeksu pracy, nawet jeżeli z tego powodu została przekroczona przeciętna tygodniowa norma czasu pracy. Natomiast NSA w wyroku z 29 sierpnia 2008 r. (I OSK 1281/07) orzekł, że pracownikowi przysługuje jedynie jeden dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, nawet wtedy, gdy praca ta odbywała się w niedzielę lub święto.
A jeżeli nie został udzielony dzień wolny za pracę w niedzielę, a dodatkowo pracownik pracował w godzinach nadliczbowych dobowych w tym dniu? To jak wtedy rozumieć, że „100% dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w niedzielę”? Niedziela to przecież nie jest 8 godzin, tylko cała doba, która zazwyczaj trwa od godz. 6.00 w niedzielę do godz. 6.00 w poniedziałek….
Wyjaśnił to resort pracy w stanowisku z 19 maja br. dla Aktualności Kadrowych (Źródło), z którego wynika, że jeżeli pracownik został wezwany do pracy w niedzielę na 12 godzin i pracodawca nie oddał mu innego dnia wolnego od pracy w ramach tego samego okresu rozliczeniowego, to za pracę w godzinach nadliczbowych z powodu przekroczenia normy dobowej w wymiarze 4 godzin, pracownikowi przysługuje do normalnego wynagrodzenia, dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia. Natomiast, godziny pracy (w wymiarze 8 godzin) nieprzekraczające normy dobowej przekształcą się z upływem okresu rozliczeniowego w godziny nadliczbowe z powodu przekroczenia normy przeciętnej, za które pracownikowi, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia. Pracodawca płaci zatem jeden dodatek za określone godziny nadliczbowe.
Wszystkich zainteresowanych tematyką poprawnego rozliczania czasu pracy serdecznie zapraszamy 29 czerwca br. na szkolenie pt. „Zasady rozliczania czasu pracy na praktycznych przykładach”, które poprowadzi p. Monika Frączek.
Zasady rozliczania czasu pracy na praktycznych przykładach Szkolenie potwierdzone