Dla kogo dopłaty do pracy zdalnej? Zapowiadane „dopłaty” do pracy zdalnej będą to nowe środki pomocy w zatrudnianiu osób bezrobotnych, przewidziane w projekcie nowej ustawy o aktywności zawodowej. Czytając projektowane przepisy można się jednak upewnić, że praca zdalna w końcu zostanie uregulowana na stałe w Kodeksie pracy, skoro jest o niej mowa tym w projekcie.
Planowane jest, że starosta będzie mógł, na podstawie zawartej umowy, przyznać pracodawcy lub przedsiębiorcy środki z Funduszu Pracy, zwane „grantem”, na utworzenie stanowiska pracy zdalnej dla skierowanego bezrobotnego:
Grant ma przysługiwać w kwocie określonej w umowie zawartej ze starostą, nie wyższej jednak niż 3-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu zawarcia umowy, za każdego skierowanego bezrobotnego.
Starosta będzie też mógł, na podstawie zawartej umowy, przyznać pracodawcy lub przedsiębiorcy środki z Funduszu Pracy na utworzenie stanowiska pracy zdalnej, jeśli zadeklarowane przez poszukującego pracy lub bezrobotnego kierowanego do pracy miejsce świadczenia pracy zdalnej oraz jego miejsce zamieszkania w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będą znajdować się w terenie obszaru zagrożonego marginalizacją (obszary takie będą określane w drodze rozporządzenia na podstawie w szczególności zmian w liczbie ludności, prognozowanej liczbę ludności przez GUS, zmian w liczbie bezrobotnych, zmian liczby zarejestrowanych podmiotów gospodarczych). Bezrobotny lub poszukujący pracy będzie składał stosowne oświadczenie w tym zakresie pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Środki te będą mogły być przyznane pracodawcy lub przedsiębiorcy na utworzenie stanowiska pracy dla osoby:
Środki będą przysługiwać w kwocie określonej w umowie zawartej ze starostą, nie wyższej jednak niż 2-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu zawarcia umowy, za każdego skierowanego bezrobotnego. (Źródło)
Co będzie potrzebne do utworzenie stanowiska pracy zdalnej i jakie będą koszty pracy zdalnej na co dzień, gdy nowe przepisy zostaną wprowadzone do Kodeksu pracy? Problematyce pracy zdalnej zostanie poświęcone dużo miejsca na Konferencji w ramach OKPP, która odbędzie się już 20 października br. Serdecznie zapraszamy do udziału. W trakcie tej Konferencji wielu uznanych ekspertów podzieli się z Państwem swoją praktyczną wiedzą.
Więcej na temat Kongresu: https://ogolnopolskikongresprawapracy.pl/
Aby poznać bliżej prawo pracy zapraszamy do uczestnictwa w naszych szkoleniach z prawa pracy.