Pandemia Covid-19 bardzo mocno uderzyła w pracowników i gospodarkę praktycznie wszystkich państw na całym świecie. Znacząco odczuła ją także Polska.
Statystyki z roku 2020 pokazują, jak bardzo nasza gospodarka została poszkodowana. Przykładowo: dane z 2019 roku pokazują, że zwolnionych
(z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy) było 35,7 tysięcy, natomiast w czerwcu 2020 roku liczba zwolnionych skoczyła do 52,3 tysięcy. Wynika to z tego, iż właściciele zakładów boją się przede wszystkim o budżet firmowy i w rezultacie zwalniają swoich pracowników z poszczególnych stanowisk czy też redukują te etaty do bezwzględnego minimum prowadzenia działalności. Zmniejszona liczba osób wyrejestrowanych z urzędów pracy oraz spadek ilości ofert pracy wskazują na coraz trudniejsze znalezienie zatrudnienia w jakiejkolwiek pracy.
Publikacja Głównego Urzędu Statystycznego odnośnie danych zatrudnienia i wynagrodzenia jest bardziej przejrzysta. Pokazuje ona, że najwięcej pracowników ubyło w przemyśle (113 tysięcy), oraz w przetwórstwie (110 tysięcy). Warto zauważyć jednak, jak duży jest spadek ogółu zatrudnionych: z 6394 tysięcy do 6186 tysięcy. Warto również porównać stopę bezrobocia w 2021 roku. Na początku czerwca 2021 roku Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało, że stopa bezrobocia w maju wyniosła 6,1%. Według danych zebranych przez resort, liczba osób bez pracy spadła o 25 tysięcy. Taki poziom stopy bezrobocia został ostatnio odnotowany w czerwcu 2020 roku i utrzymywał się aż do listopada 2020 roku, kiedy „lock down” znów dotknął większą część polskiej gospodarki. Obecnie wielu przedsiębiorców czeka z jakimikolwiek działaniami na rynku na dalszy rozwój sytuacji epidemicznej w naszym kraju. Branżami, które najbardziej odczuły ograniczenia wprowadzane przez Rząd, były: gastronomiczna, hotelarska i eventowa. To wśród firm z tych sektorów odnotowano najwięcej zamknięć lub zawieszeń działalności, co było bezpośrednim wynikiem braku klientów.
Na chwilę obecną „kondycja” polskiego rynku pracy i firm działających w Polsce zdaje się być stabilna, ale zależy w bardzo dużej mierze od warunków i sektora działalności danej firmy, jak i również od przebiegu samej pandemii Covid-19. Nie mniej jednaj nie będzie to na pewno rok z najmniejszym procentem bezrobocia w historii naszego Kraju.