Co się dzieje z przepisami o równości wynagrodzeń kobiet i mężczyzn?
Najnowsza wersja poselskiego projektu zmian w Kodeksie pracy, o której pisaliśmy w Aktualnościach z dnia 8 kwietnia br. – została przedstawiona posłom na posiedzeniu Sejmu RP w dniu 7 maja br. i przyjęta w dniu 9 maja br. Przypominamy, że projekt ten przewiduje, że:
Przed ostatecznym przyjęciem projekt ten skierowano ponownie do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach w celu rozpatrzenia poprawki, której celem było:
W wyniku uwzględnienia poprawki – nowy, projektowany przepis art. 183ca § 2 KP zamiast brzmienia: Informacje, o których mowa w § 1, pracodawca przekazuje w postaci papierowej lub elektronicznej osobie ubiegającej się o zatrudnienie, z odpowiednim wyprzedzeniem, zapewniając świadome i przejrzyste negocjacje: 1) w ogłoszeniu o naborze na wolne stanowisko lub 2) przed rozmową kwalifikacyjną, lub 3) w innym przypadku przed nawiązaniem stosunku pracy – ma brzmienie:
Informacje, o których mowa w § 1, pracodawca przekazuje w postaci papierowej lub elektronicznej osobie ubiegającej się o zatrudnienie, z odpowiednim wyprzedzeniem, zapewniając świadome i przejrzyste negocjacje: 1) w ogłoszeniu o naborze na wolne stanowisko lub 2) przed rozmową kwalifikacyjną – jeżeli pracodawca nie ogłosił naboru ani nie przekazał informacji, o których mowa w § 1 w ogłoszeniu, o którym mowa w pkt 1, lub 3) przed nawiązaniem stosunku pracy – jeżeli pracodawca nie ogłosił naboru ani nie przekazał informacji, o których mowa w § 1 w ogłoszeniu, o którym mowa w pkt 1 ani przed rozmową kwalifikacyjną.
Z tak poprawionego, projektowanego przepisu wynika, że
Zdaniem Most Wanted! w praktyce należy przyjąć, że trzeba to będzie zrobić najpóźniej przed podpisaniem (zawarciem) umowy o pracę.
Dalsze prace nad omawianą nowelizacją Kodeksu pracy będą już prowadzone w Senacie RP.
Jednakże regulacje prawne zawarte w omawianym projekcie nowelizacji Kodeksu pracy nie wdrażają w całości Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub za pracę o takiej samej wartości, a tylko niewielki jej fragment.
Prace nad przygotowaniem projektu nowelizacji KP, który tę Dyrektywę wdroży w całości – są prowadzone w MRPiPS, gdzie działa Zespół ds. wdrożenia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub za pracę o takiej samej wartości i regularnie odbywają się jego kolejne posiedzenia. Ostatnie posiedzenie dotyczyło wybranych zagadnieniach związanych z wartościowaniem stanowisk pracy.
Przez ekspertów Zespołu zostały przedstawione i przedyskutowane następujące prezentacje:
Jakie najważniejsze kwestie zostały podkreślone w w/w prezentacjach? Przede wszystkim:
Pracodawcy będą mogli jednak, w stosownych przypadkach, uwzględniać dodatkowe kryteria, mające istotne i uzasadnione znaczenie w danym miejscu pracy lub na danym stanowisku.
Jak poinformowało MRPiPS, istotną część posiedzenia Zespołu stanowiła dyskusja z ekspertami oraz przedstawicielami związków zawodowych i organizacji pracodawców. Uczestnicy podzielili się swoimi obserwacjami i doświadczeniem w zakresie wartościowania pracy, wskazując także narzędzia, które ich zdaniem mogą posłużyć jako inspiracja przy opracowywaniu skutecznych rozwiązań dostosowanych do polskich realiów. MRPiPS podkreśla, że wdrożenie Dyrektywy 2023/970 przyniesie istotne zmiany w funkcjonowaniu wielu instytucji i miejsc pracy, dlatego tak ważne jest otwarcie się na dialog, który pozwala wypracować najlepsze praktyki.
Przypominamy, że Zespół ds. wdrożenia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub za pracę o takiej samej wartości aktywnie działa od stycznia br. W jego skład wchodzą:
Najważniejsze zadania jakie ma przed sobą Zespół to:
Na pewno można uznać, że te osoby:
– będą mieć dużo łatwiej w pracy, gdy zapowiadane nowe rozwiązania prawne wejdą w życie.
Dlatego w Most Wanted! wychodzimy naprzeciw Państwa oczekiwaniom i serdecznie zapraszamy na szkolenia prowadzone przez wybitną ekspertkę, doświadczonego praktyka – p. Iwonę Nowak – Przybylską, dotyczące jawności i przejrzystości wynagrodzeń, a także metod służących do poprawnego ustalania wysokości wynagrodzenia oraz badania i ewentualnego niwelowania luki płacowej między kobietami i mężczyznami. Najbliższe szkolenie jest zaplanowane już na 21 maja br. Serdecznie zapraszamy do udziału.
Dlaczego warto się zapisać? Czas szybko zleci i w przyszłym roku trzeba będzie poradzić sobie z wyzwaniami, jakie przyniosą nowe przepisy. Lepiej przygotować się z wyprzedzeniem, a nie w ostatniej chwili i w stresie. Zwłaszcza, że jest zapowiadane, że w 2026 r. wprowadzonych zostanie wiele nowych regulacji, którymi będą musiały zajmować się działy kadr, płac i HR.
Szkolenia z p. Nowak-Przybylską to maksimum praktycznej wiedzy w rozsądnym czasie. Nie ma żadnego „lania wody”. Wiemy, że czas to wartość, której ciągle brakuje, dlatego należy go cenić i jak najrozsądniej wykorzystywać.
Szczegółowy program szkolenia oraz formularz do zapisów znajdziecie Państwo w poniższym linku:
Jednocześnie zapraszamy też Państwa do przejrzenia naszego kalendarza szkoleń i skorzystania z bogatej oferty, jaka przygotowaliśmy na maj br.
Szczególnie rekomendujemy szkolenie dotyczące „AI w Rekrutacji, HR i Employer Brandingu”, które 23 maja br. poprowadzi uznany specjalista, doświadczony trener – p. Krystian Dryniak.
Praca z AI to kolejny temat, z którym prędzej czy później trzeba się będzie dokładnie zapoznać i sobie radzić. Lepiej zrobić to wcześniej i przygotować się do korzystania z narzędzi, które ułatwią codzienna pracę.
Program tego szkolenia i formularz do zapisu znajdziecie Państwo w tym linku: https://www.mostwanted.edu.pl/produkt/ai-w-rekrutacji-hr-i-employer-brandingu-2/
Serdecznie polecamy Państwu również udział:
Wybitni eksperci, jakich zaprosiliśmy do udziału w Konferencji i w Warsztatach – to gwarancja uzyskania praktycznej i rzetelnej wiedzy.
Program Konferencji, Warsztatów, przedstawienie naszych prelegentów oraz wykładowców, a także formularze zgłoszeniowej są dostępne poprzez kalendarz szkoleń na stronie Most Wanted!:
Możecie także Państwo zapisać się przez dedykowaną stronę Konferencji „Cudzoziemcy na Rynku Pracy”:
https://cudzoziemcy.mostwanted.edu.pl/
https://cudzoziemcy.mostwanted.edu.pl/konferencja-12-czerwca-2025/
https://cudzoziemcy.mostwanted.edu.pl/warsztat-i-13-czerwca-2025/