Prawo pracy przewiduje okres wypowiedzenia, który został ustanowiony w celu zapewnienia stabilizacji i ciągłości działalności biznesowej, jak również dla ochrony interesów pracownika.
Niekiedy może się jednak zdarzyć, że pracownik na własną rękę będzie dążył do zakończenia współpracy z pracodawcą w krótszym czasie niż przewidziany okres wypowiedzenia, czyli do skrócenia okresu wypowiedzenia. Niniejszy artykuł omawia zagadnienie, jakim jest wypowiedzenie umowy o pracę we wcześniejszym terminie i analizuje okoliczności oraz konsekwencje, jakie niesie za sobą owa decyzja.
Czy pracownik może złożyć wniosek o skrócenie okresu wypowiedzenia? W jakich przypadkach?
W Polsce pracownik nie może samodzielnie złożyć wniosku o skrócenie okresu wypowiedzenia. Decyzja o skróceniu okresu wypowiedzenia leży w gestii pracodawcy. Ma on możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia, ale tylko w przypadku 3-miesięcznego okresu.
Możliwe powody skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony (przez pracodawcę) to:
Decyzja o skróceniu okresu wypowiedzenia należy do pracodawcy. W przypadku umów o pracę na czas nieokreślony, przepisy prawne przewidują minimalny okres wypowiedzenia – to 2 tygodnie. Maksymalny okres, o który pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia, wynosi 2 miesiące.
Jeśli chodzi o umowy o pracę na czas określony, minimalny okres wypowiedzenia jest uzależniony od długości trwania tej umowy. Warto pamiętać, że skrócenie okresu wypowiedzenia nie jest obowiązkowe i zależy wyłącznie od decyzji pracodawcy.
Zgodnie z obowiązującym prawem, standardowy okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące dla pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony i mniej dla pracowników zatrudnionych na czas określony. Rozwiązanie umowy o pracę oznacza, że pracownik musi opuścić swoje miejsce pracy w krótszym czasie niż zakładano.
Jeśli okres wypowiedzenia zostanie skrócony z inicjatywy pracodawcy, pracownikowi przysługuje prawo do odszkodowania za resztę okresu wypowiedzenia. Dni te wliczane są do okresu zatrudnienia.
Jeżeli pracownik razem z pracodawcą wypracują porozumienie i umówią się na skrócenie okresu wypowiedzenia, pracownik nie ma prawa do ubiegania się o odszkodowanie za okres, o który wypowiedzenie zostało skrócone. Należy również wspomnieć o tym, że skrócony okres wypowiedzenia nie może zostać wliczony do stażu pracy.
Podsumowując, skrócenie okresu wypowiedzenia wiąże się dla pracownika z kilkoma konsekwencjami, dlatego ważne jest, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji, pracownik dokładnie przeanalizował wszystkie „za” i „przeciw”.
Prawo pracy reguluje kwestię okresu wypowiedzenia. Jeśli pracodawca nie chce skrócić okresu wypowiedzenia, pracownik może podjąć kilka działań, do których należą:
W każdym przypadku ważne jest, aby pracownik był świadomy swoich praw i obowiązujących przepisów prawnych, a także aby dokładnie przeanalizował własną sytuację przed podjęciem dalszych kroków.
Kluczem do osiągnięcia postawionego sobie celu jest znajomość własnych praw. Chcesz poznać przysługujące Ci prawa dotyczące zagadnienia, jakim jest krótszy okres wypowiedzenia? Zapisz się na szkolenie z zakresu prawa pracy obejmujące wykłady prowadzone przez specjalistów, którzy w przystępny i ciekawy sposób przekażą Ci komplet niezbędnej wiedzy. Most Wanted jest to firma, która od lat zajmuje się prowadzeniem profesjonalnych szkoleń i konferencji oraz doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi.