Jakie dokumenty będą niezbędne do przyznania zasiłku macierzyńskiego za uzupełniający urlop macierzyński?
W związku z wprowadzeniem do przepisów Kodeksu pracy uzupełniającego urlopu macierzyńskiego – MRPiPS opracowało nowelizację rozporządzenia z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków.
Nie jest to także jedyne rozporządzenie nowelizowane w związku z tym urlopem. Nowelizowane będzie też rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej oraz zostanie wydane zupełnie nowe rozporządzenie w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków. Pisaliśmy już na ten temat w Aktualnościach:
Celem zmian w rozporządzeniu w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków – jest przede wszystkim określenie dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.
Jak podkreśla MRPiPS, wejście w życie zmienionego rozporządzenia umożliwi:
W projekcie rozporządzenia określono, że dokumentami niezbędnymi do ustalenia prawa i wysokości zasiłku macierzyńskiego za okres wprowadzanego uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będą:
W/w dokumenty będą niezbędne do przyznania zasiłku macierzyńskiego za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego w przypadku gdy zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego poprzedzający okres objęty wnioskiem był pobierany przez tego ubezpieczonego.
W projekcie określono także dokumenty i informacje, które będą niezbędne do przyznania prawa i wysokości zasiłku macierzyńskiego za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego w przypadku gdy zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego poprzedzający okres objęty wnioskiem będzie pobierany przez drugiego z rodziców dziecka. Mianowicie, oprócz dokumentów w/w będą to także:
Ponadto zmiana obejmie również pkt 13 załącznika nr 1 do omawianego rozporządzenia. W zaświadczeniu płatnika składek wystawianym w celu ustalenia prawa i wypłaty przez ZUS zasiłków chorobowych ubezpieczonym będącym pracownikami trzeba będzie podawać dane dotyczące uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.
Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Aktualnie projekt rozporządzenia został skierowany do uzgodnień międzyresortowych, konsultacji publicznych oraz opiniowania przez Partnerów Społecznych. (Źródło)
W uzasadnieniu do projektowanego rozporządzenia MRPiPS potwierdziło, że zasiłek za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił 100% podstawy wymiaru zasiłku, niezależnie od tego czy zasiłek za okres urlopu macierzyńskiego wynosił 100% czy 81,5% podstawy wymiaru zasiłku.
Jeżeli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej o warunkach nabywania, wymiarze oraz zasadach udzielania uzupełniającego urlopu macierzyńskiego – to nie czekajcie i weźcie udział w 50-tej edycji Ogólnopolskiego Kongresu Prawa Pracy.
Na Konferencji, która odbędzie się 20 marca br. – uznana ekspertka prawa pracy, prawnik i legislator Anita Gwarek wystąpi z tematem „Uzupełniający urlop macierzyński – zagadnienia problematyczne”. Będzie to okazja nie tylko poznać pierwsze stanowiska PIP, ale także zadać nurtujące Państwa pytania.
Zapewniamy, że bardzo ciekawe będą także pozostałe prelekcje zaplanowane w ramach Konferencji.
Zachęcamy Państwa także do wybrania Warsztatu, w którym będziecie uczestniczyć w drugim dniu Kongresu (21 marca br.) . W tej edycji – wyjątkowo do wyboru mamy trzy tematy Warsztatów:
Każdy kto zajmuje się prawem pracy i HR może wybrać Warsztat najbardziej dla niego wartościowy i przydatny w codziennej pracy.
Szczegółowy program Konferencji i Warsztatów znajdziecie Państwo nie tylko w naszym kalendarzu szkoleniowym, ale także na stronie dedykowanej OKPP:
https://ogolnopolskikongresprawapracy.pl/
Zapraszamy również do zapoznania się z naszą pozostałą ofertą szkoleniową:
https://www.mostwanted.edu.pl/
https://www.mostwanted.edu.pl/e-szkolenia/
Rekomendujemy także organizowanie z nami szkoleń zamkniętych ponieważ – także w tym obszarze – współpracujemy z najlepszymi wykładowcami i trenerami:
Tym z Państwa, którzy chcą wiedzieć więcej na temat aktualnej wykładni oraz orzecznictwa, rekomendujemy zaglądanie do materiałów zamieszczanych na naszym Blogu.